Podmínky pro získání zápočtu
Nárok na zápočet ode mě mají pouze studenti přihlášení na moje cvičení.
Testíky
- Na téměř každém cvičení budeme psát minitestík, ve kterém zopakujeme, co jsme dělali na minulých cvičeních. Za každý testík lze získat 0-1 bod.
- Minimální počet bodů za testíky pro zápočet je 7. Z toho plyne i minimální podmínka na účast na cvičeních.
Domácí úlohy
- Na téměř každém cvičení bude zadána jedna složitější úloha za 0-2 body dle obtížnosti a kvality vypracování.
- Minimální počet bodů za domácí úlohy pro zápočet je 14.
- Odladěné řešení mi pošlete e-mailem nejpozději v úterý do 13:00 před následujícím cvičením. Do předmětu zprávy prosím napište "DCV NPRG005 " + číslo domácí úlohy + vaše jméno.
- Přesná zadání úloh včetně případných testovacích dat naleznete na těchto stránkách.
Body za domácí úlohy a za testíky nad limit lze navzájem převádět v následujícím poměru:
- 1 bod za testík <-> 2 body za domácí úkol
Pokud někdo nebude mít ke konci semestru dostatek bodů, individuálně se dohodneme na náhradním řešení (velký zápočtový test, domácí úlohy navíc, složitější zápočtový program...).
Aktivní účast na cvičeních
- Řešení příkladů u tabule.
Zápočtový program
- Student odevzdá odladěný zápočtový program včetně uživatelské a programátorské dokumentace a testovacích dat.
- Prosím o dodržení následujícího postupu při odevzdávání zápočtového programu:
- S možnými zadáními zápočtových úkolů se studenti seznámí na cca. šestém cvičení. Zadání pak budou k dispozici i na těchto stránkách.
- Náčrt možných témat. Student může navrhnout i vlastní téma, popř. téma popsané na stránkách přednášejících a dalších cvičících.
- Student si zvolí zadání úlohy a pošle mi ho e-mailem. Já následně e-mailem odpovím, zda bylo zadání schváleno. V případě, že o jedno zadání bude mít zájem více studentů než dva, přednost budou mít ti, kdo se k zadání přihlásí dříve.
- Zápočtový program včetně požadovaných příloh mi student pošle e-mailem. Zápočtový program zběžně ozkouším a odpovím studentovi e-mailem, zda již vyhovuje.
- Pokud program vyhovuje, tak se domluvíme na schůzce v labu na MS v čase vypsaných konzultačních hodin. Na schůzce student odprezentuje zápočtový program, odpoví na mé dotazy a případně provede drobné modifikace programu.
- Pokud v průběhu vypracovávání student zjistí, že si se zvolenou úlohou neví rady, je možné se domluvit na náhradním tématu.
- Zápočtový program posílejte dostatečně dopředu před termínem zkoušky (alespoň týden)!
- Požadavky na zápočtový program:
- Řádně okomentovaný program. Součástí programu je též jméno autora a přesné zadání úlohy.
- Uživatelská a programátorská dokumentace: samostatny dokument v rozumném formátu (text, html, doc, rtf, ps nebo pdf). Dokumentace by měla obsahovat především jméno autora, přesné zadání úlohy, slovní popis použitého algoritmu, popis použitých datových struktur a popis spuštění programu včetně tvaru vstupních a výstupních dat. Jazyk dokumentace (čeština, slovenština či angličtina) volte s rozmyslem. Jak má vypadat dokumentace je popsáno zde.
- Testovací příklady vstupu: samostatně - v jednom samostatném textovém souboru nebo v těle zprávy. Inspiraci, jak sestavit testovací příklady, naleznete například zde.
- Program musí být spustitelný v prostředí SWI-Prolog. Nepoužívejte předdefinované predikáty specifické jen pro určitou implementaci Prologu.
- Na co si dát obzvláštní pozor
- Dokumentace: Důležitý je obsah i forma. Je dobré se vyvarovat gramatických chyb a překlepů. Věty by měly dávat smysl.
- Program: a) Důležitá je i efektivita. b) Je dobré se vyvarovat procedurálních konstruktů (for-cykly, if-then-else) a vestavěných predikátů typu bagof a findall (pokud si je nenaprogramujete sami).