Podmínky pro získání zápočtu
- Aktivní účast na cvičeních (8 bodů)
- Domácí úkoly (5 bodů)
- Zápočtový program
Aktivní účast na cvičeních
- Za aktivní účast na jednom cvičení, tedy když student sleduje výklad, reaguje na otázky a podílí se na řešení úloh, lze získat 1 bod.
- Celkem je třeba za účast získat 8 bodů.
Domácí úlohy
- Téměř na každém cvičení budou zadány nějaké domácí úlohy (různě obodované, dle obtížnosti a kvality vypracování). Typickou úlohou bude odladit na počítači program, který na cvičení budeme řešit na tabuli, popřípadě ho nějak rozšířit/modifikovat nebo odhadnout/spočítat jeho složitost. Takový typ domácích úloh není z principu určen pro studenty, kteří na příslušném cvičení nebyli.
- Domácí úkol by měl každý student napsat sám. V případě nápadně shodných řešení se body dělí mezi řešitele (tj. např. odevzdají-li 3 studenti nápadně podobné řešení (za 1 bod), každý dostane 0.33 bodu).
- Celkem je třeba za domácí úlohy získat 5 bodů. Pokud student získá za domácí úlohy více než 5 bodů, může část bodů navíc převést na body za účast (maximálně 3).
- Pokud nebude domluveno jinak, řešení domácích úloh mi pošlete e-mailem nejpozději 24 hodin před následujícím cvičením. Do předmětu zprávy prosím napište "ZALG" + číslo nebo název domácí úlohy + paralelka (např. " úterý 7:30 ")+ příp. vaše jméno.
Vypracování zápočtového programu (následující text ještě postupně doplním)
- Student odevzdá odladěný zápočtový program včetně uživatelské a programátorské dokumentace a testovacích dat.
- Prosím o dodržení následujícího postupu při odevzdávání zápočtového programu:
- S možnými zadáními zápočtových úloh se studenti seznámí na cca. třetím - čtvrtém cvičení. Je možné navrhnout i vlastní téma, popř. téma popsané na stránkách dalších cvičících.
- Během následujících 14 dnů si student zvolí zadání a pošle mi e-mailem jeho stručnou specifikaci. Já následně e-mailem odpovím, zda bylo zadání schváleno. V případě, že o jedno zadání bude mít zájem více studentů než jeden (u vybraných úloh dva), přednost budou mít ti, kdo se k zadání přihlásí dříve.
- Zápočtový program včetně požadovaných příloh mi student pošle e-mailem. Program zběžně ozkouším a odpovím studentovi e-mailem, zda již vyhovuje.
- Pokud program vyhovuje, tak se domluvíme na schůzce v čase vypsaných konzultačních hodin. Na schůzce student odprezentuje zápočtový program, odpoví na mé dotazy a případně provede drobné modifikace programu.
- Pokud v průběhu vypracovávání student zjistí, že si se zvolenou úlohou neví rady, je možné se domluvit na náhradním tématu.
- Termín pro výběr tématu: do 31.3.2018. Výsledný zápočtový program je možné odevzdat již během semestru nebo ve zkouškovém období, každopádně ho posílejte v alespoň týdenním předstihu před termínem, kdy budete chtít zápočet získat.
- Požadavky na zápočtový program:
- Řádně okomentovaný program: Zdrojový kód by měl být dobře čitelný a sruzumitelný a měl by být vhodným způsobem okomentovaný. Povolené programovací jazyky jsou C++, C, Java, C#, Pascal, Python (jiné pouze po předchozí domluvě).
- Uživatelská a programátorská dokumentace: samostatný dokument v rozumném formátu (např. .doc, .docx, .html, .pdf, .txt.). Programátorská část dokumentace typicky bude obsahovat především jméno autora, přesné zadání úlohy, zvolený programovací jazyk a prostředí, použité knihovny, a popis použitých datových struktur a algoritmů (a případně i další informace o struktuře programu a podprogramů). Uživatelské část by pak měla informovat o tom, jak s programem pracovat (typicky zde bude popis spuštění programu včetně tvaru vstupních a výstupních dat). Jazyk dokumentace (čeština, slovenština či angličtina) volte s rozmyslem.
- Testovací příklady vstupu: na kterých předvedete, co váš program umí. Tvar testovacích dat bude záležet na konkrétní úloze (v případě nejasností se mnou neváhejte zkonzultovat). Případně i průběžně psané unit testy.
- Jak může vypadat kód i dokumentace zápočtového programu je hezky popsáno např. zde.
- Na co si dát obzvláštní pozor:
- U dokumentace je důležitý obsah i forma. Čtenáře nepotěší gramatické chyby a překlepy. Věty by měly dávat smysl.
- Každý student by měl zápočtový program vypracovat sám. Pokud zjistím, že student vydává za svůj cizí program nebo jeho část, je to důvod k neudělení zápočtu (bez náhrady).
- Přestože v tomto předmětu je efektivita algoritmů důležitá, při psaní zápočtového programu ve vlastním zájmu začněte s co nejjednodušší funkční implementací a vyvarujte se předčasné optimalizace.